Skip to main content

Android uygulamaları güvenli mi? Hangi izin ne anlama geliyor?

Cep telefonu ve tablet kullanıcıları olarak cihazlarımızı daha verimli ve işlevsel kullanabilmek için uygulama yüklememiz kaçınılmaz durumda. Peki uygulamaları yüklerken çoğu zaman okumadan onayladığımız “uygulama izinleri” kişisel verilerimiz için güvenlik açığı yaratır mı? Uygulamaları kullanırken bizleri hangi tehlikeler bekliyor? Hangi izin ne anlama geliyor?

Yukarıdaki sorunların cevaplarını, hangi izinin ne anlama geldiğini açıklayarak öğrenelim.
Depolama ve belleğin içeriğini değiştir veya sil
Bu uygulamaya sahip olan programlar cihazınızın tüm belleğini kontrol edebilir, düzenleyebilir ve silebilir. Uygulamaların çoğu sadece kendi dosyalarının kullanımı için bu izne ihtiyaç duyarlar. Fakat kötü amaçlı yazılımlar bilgilerinizi silebilir veya internet ortamına kopyalayabilir.
 
Tam Ağ Erişimi
Dikkat edilmesi gereken bir izin. Bu izin sayesinde farkında olmadan cihazınızı internete bağlayabilir ve diğer izin kombinasyonlarıyla birlikte bilgilerinizi kopyalayabilirler.
Hassas giriş bilgilerini 
Bu izin gerçekten önemli!!! Başka programlar vasıtasıyla data okumaya izin veren bir uygulama. Bu izne dikkat etmek gerekiyor.
 
Telefon Çağrıları
Bu izin sayesinde Skype, Hangouts, Tango gibi programlar ile konuşma yapabilmenize olanak sağlar. Tabi kötü amaçlı yazılımlar açısından düşündüğümüzde de sizin haberiniz olmadan arama yapma imkanı vermiş oluyoruz.
 
GPS KonumuYerinizi belirlemek için kullanılan bir izindir. Navigasyon dışındaki programlar yüklenirken bu izni istemesi bende hep şüphe yaratmıştır ??

Telefonun durumunu ve kimliğini oku
Bir çok uygulama geliştiricisi bunu özellikle kopya uygulamaların yaygınlaşma tehlikesine karşı uygulamalarına eklerler ki bir istismar tespit edildiğinde ilgili kullanıcılara dava açabilsinler. Bu izin ile IMEI ve IMSI numaraları ele geçirilebilir. Kötü amaçlı yazılımlar çok rahat kullanabilirler.
SMS MesajlarınızUygulamalara cihazınız üzerinden sms gönderme ve alma hakkı tanır.Siz farkında olmadan da mesaj gönderimi yapılabileceğinden yüklü faturalarla karşılaşma riskiniz mevcut.

Sonuç olarak, yukarıda açıkladığımız izinler iyi amaçlı kullanıldığında kullanıcıların işini kolaylaştırmakta. Fakat internet kullanıcıları her zaman kötü amaçlı yazılımları göz önünde bulundurmalıdır. Birçok ünlü firmanın bile bilgi sızdırdığını düşünürsek yukarıdaki uygulama izinlerini bir kez daha düşünüp yüklemek yerinde olacaktır.
Ayrıca uygulamaların bu izinleri kullanırken bizlere sormasını sağlamak için Ayarlar -> Uygulamalar -> (uygulamanın adı) -> İzinler bağlantılarını takip ederek istediğimiz gibi izin ayarlarını değiştirebiliriz.

Android uygulamaları güvenli mi? Hangi izin ne anlama geliyor?” hakkında 1 yorum

  1. Eski android işletim sitemlerinde program yüklerken bu izinler istendiğinden kimse dikkat etmeden bütün izinleri veriyordu Androrid Marshmallow ile gelen sonradan izin alma özelliği bi nebze bu tehlikenin önüne geçti. Ama izin verirken çok dikkatli olmak lazım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir