Skip to main content

Azmin Başarısı: Steve Jobs

Steve Jobs ve Apple

Evlatlık verildi, üniversiteyi yarıda bıraktı, kendi şirketini kurdu, şirketinden kovuldu, yılmadı tekrar şirket kurdu ve 2010’da yılın insanı seçildi; yılmadan, umutsuzluğa düşmeden mükemmeli yakalamanın temsili Steve Jobs.

Hiçbir başarının tesadüf olmadığını gösteren Steve Jobs’un hayatını sizler için derledik.

Doğumu ve eğitimi

Suriyeli bir baba ve İsviçreli bir annenin oğlu olarak 24 Şubat 1955’te dünyaya gelen Steve Jobs, ailesi tarafından üniversite okutmak şartıyla  Amerikalı bir aileye evlatlık olarak verir. Aile üniversite gönderir fakat Steve Jobs üniversiteye başladıktan kısa bir süre sonra üniversite eğitimini sıkıcı bularak ailesinin üniversiteye verdiği ücretin değmeyeceğini düşünerek üniversiteyi bırakır. Kısa bir süre kaligrafi (harfleri güzel biçimler vererek yazma sanatı) dersleri alır.

İlk Apple bilgisayarı çıkarması

Stave jobs ve ortağı Steve Wozniak

1976 yılında kendi evlerinin garajında arkadaşı Steve Wozniak ile Apple’ı kurduklarında 21 yaşındaydı. İlk piyasaya sürdükleri Apple-I fazla rağbet görmese de bir yıl sonra piyasaya sürdükleri Apple-II büyük beğeni toplamış ve piyasada büyük bir değere kavuşmuşlardı. Apple-III ile IBM’e rakip olabileceklerini düşünmüşler fakat IBM-III ısınma sorunları nedeniyle geri çağrılmıştı. Bu olumsuz duruma rağmen 1980 yılında halka arz olarak rekor sermaye elde etmişti. Artık Steve Jobs Apple’ın CEO’su olmuştu.

 

1984 yılında ilk Macintosh bilgisayarı çıkararak büyük bir başarı yakaladı ve Mac ürünleri satarak varlığını bu günlere kadar getirdi.

İlk macintosh 1984

Kendi şirketinden kovulması

Mac ürünleri başarısı ile hızla büyüyen şirkette yönetim kurulu ile anlaşmazlığa düşmesi sonucu yönetim kurulundan çıkarıldı, Jobs kendi şirketinden kovulmuş oldu. İlerleyen yıllarda kovulması ile ilgili;
“Apple’dan kavulmak, hayatımda başıma gelen en iyi şeydi. Başarılı olmanın ağırlığı, yeni başlayanın hafifliğiyle yer değiştirdi. Hayatımın en yaratıcı dönemlerinden birine girmemi sağladı.” diyecekti.

Kovulduktan sonra NeXT Computer şirketini kurdu. Pixar adını verdiği şirketi satın alır ve bu şirket ilk animasyon filmini yapan şirket olur.

Kendi şirketine geri dönmesi

1996’da Apple firması Jobs’un sahip olduğu NeXT firmasını satın alarak Jobs’u tekrar bünyesine katarlar. Apple, iPod, iMac, iTunes Store gibi lider ürünler piyasaya sürerek en karlı şirketler arasında yerini alır.

Steve Jobs iPod

2010 yılında Financial Times tarafından ‘Yılın İnsanı’ ilan edilir.

2011 yılında dünyanın en değerli şirketi ünvanına kavuşur.

5 Ekim 2011’de kansere yenik düşerek ölür.

“Asla yılmayın, vazgeçmeyin, inanın, kalbinizin sesini dinleyin ve yaptığınız işi sevin!”

Azmin Başarısı: Steve Jobs” hakkında 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir