Skip to main content

Bilgisayar Donanım Parçaları Nelerdir?

Bir önceki dersimizde bilgisayarın donanım ve yazılımdan oluştuğunu ve bu kavramların ne olduğunu detaylı bir şekilde anlatmıştık. Şimdi donanım parçalarının neler olduğunu açıklayalım.

Donanım Parçaları 

Donanım parçalarını kasanın içindeki parçalar ve kasanın dışındaki parçalar olarak gruplarsak daha kolay öğrenebiliriz. Kasanın içindeki parçalar bilgisayarın hızını ve kapasitesini belirlerken dışındaki parçalar sadece görev dahilinde iş görürler.

Kasanın dışındaki donanım parçaları:

 

 1. Fare: Ekrandaki imleci(ok işaretini) hareket ettirmemizi sağlayan donanım parçasıdır.
 2. Klavye: Bilgisayara bilgi girmemizi sağlayan üzerinde harf ve ayılar olan donanım parçasıdır. Tuşların dizilişine göre F ve Q klavye olarak iki çeşittir.
 3. Monitör(Ekran): Bilgisayarda yapılan işlemleri görmemizi sağlayan donanım parçasıdır
 4. Kasa: Bilgisayar parçalarını bir arada tutan, koruyan parçadır.
 5. Hoparlör: Bilgisayarda ses çıkışını sağlayan donanım parçasıdır.
 6. Mikrofon: Bilgisayara ses kaydetmek ya da konuşmak için kullandığımız cihazdır.
 7. Kulaklık: Ses çıkışını sağlayan ve sesi sadece kulağımıza ileten donanım parçasıdır.
 8. Modem: İnternete girmemizi sağlayan, eve gelen telefon kablosunu internete dönüştüren donanım parçasıdır.
 9. Yazıcı: Bilgisayarın ekranındaki görüntüyü (yazı,resim vb.) kağıda aktarmaya yarayan donanım parçasıdır.
 10. Tarayıcı: Kağıttaki bilgileri bilgisayara aktaran donanım parçasıdır.
 11. Webcam(Web Kamerası):

Kasanın içindeki donanım parçaları: kasa içindeki donanım parçaları bilgisayarın hızını, dosya yükleme kapasitesini, görüntü kalitesini belirler.

 1. Anakart (Mainboard): bilgisayardaki tüm parçaları üzerinde barındıran ve bu parçalar arasındaki iletişimi sağlayan donanım parçasıdır. Kasa içindeki parçaların haricinde fare, klavye, monitör, hoparlör gibi kasa dışındaki donanım parçalarını kullanabilmemiz için bu parçaları anakarta takmamız gerekir.
 2. İşlemci (CPU): Bilgisayarda aritmetik ve mantık işlemlerinin yapıldığı ve bunların denetlendiği donanım parçasıdır. İşlemleri yapan parçadır. İnsan organları üzerinden benzetme yapacak olursak insan beynine benzetebiliriz. İşlemci ne kadar hızlı olursa bilgisayar da o kadar hızlı çalışır.
 3. Ram Bellek: Geçici bellektir. Bilgisayar işlem yaparken bilgileri geçici olarak tutacağı bir depolama alanına ihtiyaç duyar. Anlık işlemler bu bellek üzerine kaydedilir. Elektrik kesildiğinde bu bilgiler de silinir. Ram bellek miktarı ne kadar yüksek olursa (4Gb, 8Gb gibi) bilgisayar hem hızlı çalışır hem de aynı anda birçok işlemi gerçekleştirebilir.
 4. Sabit Disk (HDD): Bilgilerin kalıcı olarak saklandığı donanım parçasıdır. Bilgisayarımıza kopyaladığımız resimler, müzikler, videolar ile yüklediğimiz programlar sabit diske kaydedilir. “Bilgisayarım”a tıkladığımızda “Yerel Disk C” ya da “Yerel Disk D” sabit diske ulaşmamızı sağlar.
 5. Güç Kaynağı: Bilgisayarın çalışması için gerekli elektriği anakarta aktaran donanım parçasıdır. Prizden aldığı elektriği bilgisayara aktarır.
 6. Ekran Kartı: Ekran kartına görüntünün gitmesini sağlayan donanım parçasıdır. Oyun oynamak ve kaliteli görüntü almak istiyorsak ekran kartımızın yüksek kapasiteli ve hızlı olması gerekir.
 7. Optik Sürücü (CD-DVD Okuyucu): Cd ya da DVD çalıştırmak için gerekli olan donanım parçasıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir