Skip to main content

Bilişim Teknolojileri(BT) ve Sağlık

Bu dersimizde bilişim teknolojilerinin tanımını, amaçlarını, kullanım alanlarını, sağlık ve ergonomi konularını göreceğiz. Öncelikle bilişim teknolojilerini açıklayalım;

Bilişim teknolojilerini, bilgisayar ve iletişim cihazlarını kullanarak bilgiyi kullanmak ve üretmek olarak tanımlayabiliriz. “Bilgiyi kullanmayı anladık da üretmek ne demek” dediğinizi duyar gibiyim, örneklerle açıklayalım:

Bilgiyi kullanmak hepimizin çok sık yaptığı bir eylem. İnternette bilmediğimiz bir konuyu araştırmak, ödevlerimizi bulmak bilgiyi kullanmak anlamına geliyor. Bilgiyi üretmek ise yeni şeyler üretmek, icatlarda bulunmak anlamına geliyor. Bilgi üretmek adına neler mi yapabilir; web siteleri oluşturup insanların yararlanacağı bilgiler ekleyebiliriz, slaytlar hazırlayabiliriz, oyun animasyonlar yapabiliriz. Amacımız bilgiyi kullanmaktan ziyade üretmek olmalı.

Bilişim teknolojilerinin amaçları:

  • Bilgiye kolay ulaşmayı sağlamak,
  • Hayatımızı kolaylaştırmak,
  • Hızlı haberleşmeyi sağlamak.

Bilişim teknolojilerinin kullanım alanları:

Günümüzde bilişim teknolojileri hayatımızın her alanında kullanılmakta. Günlük hayatımızda, evlerde,  hastanelerde, bankalarda, fabrikalarda, iletişimde ve eğitimde kullanılmaktadır. Kısacası bilgisayarın ve akıllı makinelerin kullanıldığı her alanda bilişim teknolojileri kullanılmaktadır.

BİLGİSAYAR KULLANIMINDA SAĞLIK VE ERGONOMİ

Bilgisayar kullanırken gözlerimizin kızarması, bel ve kol ağrısı, el ve parmak ağrısı gibi bazı sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunları yaşamak istemiyorsak bir takım önlemler almalıyız. Bilgisayar kullanırken alabileceğimiz önlemler;

  • Yüksekliği ayarlanabilir, sırt ve kol dayaması olan rahat bir sandalyede oturmalı,
  • Bilgisayar kullanırken dik oturmalı ve sırt desteklenmelidir,
  • Monitöre bir kol mesafesi uzaklığında oturulmalıdır (45-75 cm),
  • Monitör ile göz hizası aynı seviyede olmalı,
  • Fare ve klavye anı hizada olmalı,
  • 20 dk bir gözlerimizi monitörden ayırarak gözlerimizi dinlendirmeliyiz,
  • Saat başı mola vererek bilgisayardan bir süre uzaklaşmalı ve vücudumuzu dinlendirmeliyiz.

Ergonomi Nedir?

Kullandığımız eşyaların insana uygun olarak tasarlanmasıdır. İnsanların yeteneklerini ve özelliklerini araştırarak eşyanın insana , insanın da işe uyumu için gerekli şartları araştırır.

Örnek verecek olursak bilgisayarlarda kullandığımız fareler elin yapısına uygun olarak tasarlanmışlardır. Ya da klavyenin tuşları parmaklarımızı saracak şekilde tasarlanmış ergonomik ürünlerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir