Skip to main content

Bulut (Cloud Computing) Teknolojisi Nedir?

Bulut teknolojisi sözlük anlamıyla ağ/internet üzerinden ortak bilgi paylaşımı yapmamızı sağlayan hizmete verilen genel isimdir. Bu teknoloji bizlere hangi imkanları sunuyor ona bakalım.

Teknolojinin yaşamımızın kaçınılmaz bir parçası olmasıyla birlikte kullanıcılar, her geçen gün daha fazla kişisel veri/data saklama ihtiyacı duyuyorlar. Fotoğraflar, videolar, dökümanlar, programlar, müzikler vb birçok veriyi sürekli yanımızda taşımak harici belleklerle bir nebze olsun mümkün peki ya bu dosyaları transfer etmek istediğimizde…

İşte tam bu noktada bulut teknolojisi imdadımıza yetişiyor. Bu teknoloji ağ üzerinde bize depolama alanı sunuyor. Böylelikle interneti olan tüm bilgisayarlardan, ağ üzerindeki depolama alanımıza istediğimiz zaman erişebiliriz. Ve buluta attığınız dosyalarınıza bağlantı/link verip arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.

Hali hazırda kullandığımız mail, facebook, youtube gibi siteler aynı şekilde kişisel verilerimizi kendi sunucuları üzerinde saklayıp internet üzerinden erişmemize olanak sağlamakta. Bu hizmetler bulut teknolojisinin özele indirgenmiş hali diye tanımlayabiliriz.

Bulut teknolojisi ile ilgili anlattıklarım daha çok kişisel kullanıcılarla ilgili, bu teknoloji firmalar ve şirketler için çok daha fazla işlev sunmaktadır.

Gelelim bulut teknolojisini hangi firmalardan alabiliriz ve ücretli mi?

Şu an birçok firma bulut imkanı sunmakta birçoğu ücretli fakat belli kotalarla ücretsiz seçenekleri de mevcut.

Google Drive bu hizmeti veren firmaların başında geliyor. 15 gb alan ücretsiz sunulmakta, eğer daha fazla alan isterseniz ücret ödemelisiniz.


Bulut hizmetini Box, Dropbox, Skydrive, iCloud gibi servislerden de alabilirsiniz.

Bulut (Cloud Computing) Teknolojisi Nedir?” hakkında 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir