Skip to main content

Dosya Yönetimi (Dosya ve Klasör Kavramları)

Bu dersimizde bilgisayarda çok sık kullandığımız sürücü, dosya ve klasör kavramlarını açıklayacağız. Bilgisayarları dosya ve klasörler vasıtasıyla kullanıyoruz fakat bu kavramlara ne kadar hakimiz birlikte değerlendirelim.

Dosya Kavramı

Dosyalar bilgisayardaki bilgi kümeleridir. Bu bilgi kümeleri resim, ses, video, yazı, program gibi her şey olabilir. Bilgisayarda dinlediğimiz müzik, izlediğimiz video, çekildiğimiz fotoğraf (örnekleri çoğaltabiliriz) birer dosyadır. Her dosyanın kendine ait bir görseli(simge) vardır. Aşağıda dosya örnekleri gösterilmiştir.

Bir dosya iki kısımdan oluşur. Dosya adı ve dosya uzantısı(türü)

Dosya Uzantısı:

Dosya kavramını açıklarken dosya uzantısı kavramını da açıklamamız gerekir.

Öncelikle uzantı kelimesi sadece dosyalar için kullanılır. Her dosyanın bir uzantısı vardır. Bu uzantıya bakarak dosyanın türünü  (resim, müzik, video, program, yazı vb.) belirleyebiliriz.

Günlük hayatımızdan bir örnek vererek uzantı kavramını açıklayalım.

Etrafımızda Ahmet isminde çok sayıda tanıdığımız olabilir. Ahmet denildiğinde hangi Ahmet olduğunu anlayabilmemiz için soyismine bakmalıyız ki anlayabilelim. Dosya uzantısı da dosyanın türünü belirleyebilmemiz için gerekli olan soyisim dir.

Usb belleğinizi bilgisayara taktınız ve belleğinizden bir dosya açacaksınız. Bilgisayar bu dosyayı hangi programda açacağına dosya uzantısına bakarak karar verecek; dosyanız resim ise resim görüntüleme programında, ses ise media player da, yazı ise not defterinde açacaktır. Dosyanın uzantısını öğrenmek için dosyaya sağ tıklayıp özellikler sekmesine tıklamalıyız.

Sık kullanılan dosya uzantıları:

  • .TXT: yazı
  • .JPEG: resim
  • .AVI: video
  • .EXE: program
  • .PDF: e-kitap

Klasör Kavramı

Tek görevi dosyaları birbirinden ayırmaktır. Çok sayıda dosyamız var diyelim. Aradığımız dosyayı daha kolay bulabilmek için dosyaları klasörlere ayırarak daha kolay ulaşabiliriz. Bilgisayarda yer kaplamaz ve istediğimiz kadar klasör oluşturabiliriz.

Aynı özellikteki dosyaları bir arada tutmak, karışıklığı önlemek ve düzen sağlamak için klasör kullanılırız.

Klasör oluşturabilmek için sağ tıkla / Yeni / Klasör  adımlarını izlemeliyiz.

ÖNEMLİ NOT: Bir konumda aynı isim ve uzantıda dosya bulunamaz.
Bir konumda aynı isimde iki klasör bulunamaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir