Skip to main content

Fatih Tabletlerde Yaşanan Sorunlar-1; Tarih Saat Ayarı

Fatih projesi kapsamında dağıtılan tabletlerde birçok yazılım sorunu yaşanmaktadır. Bu sorunların başlıca sebebi Meb tarafından yapılan engellemelerdir.

En çok yaşanan sorunlardan bir tanesi tabletin saat ve tarih ayarlarının kendiliğinden değişmesi. Tabletinizi açtığınızda tarih saat ayarının değiştiğini görebilirsiniz ve tablette tarih saat ayarı değiştirmek için gerekli ayar düğmesi aktif değil.

Tarih saat ayarlarını birkaç yöntemle değiştirebilirsiniz. Birincisi ayar düğmesini aktif etmek, bu işlemi aşağıdaki işlemleri yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

1. Widget eklemeden ayarlar seçilir sonra bir pencere açılır oradan da uygulamalar seçilir. Masaüstüne  uygulamaların kısayolu gelir. bu kısayolu tıklanarak uygulamalar açılır.

2. “Ayarlar deposu” tıklanır ve “durmaya zorlaya(Ayarları durdurun)” basılır. Sonra geri çıkıp bu seferde ayarlar seçilip sırası ile önce önbelleği temizle ye sonra verileri temizleye basılır gelen uyarıya tamam denir. sonra ayarlar menüsüne tarih saat ayarı gelecektir.

İkincisi;
Tarih saat değiştirme işlemini aşağıdaki uygulamayı yükleyerek de çözebilirsiniz;

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pautinanet.smarttimesync

Üçüncüsü;
Yeni bir kullanıcı ekleyip, tekrar aktive etmek.

Dördüncüsü: Tabletimizdeki Ayarlar / Veri Kullanımını seçiyoruz. Sağ üstte bulunan kutucukları işaretleyip, “arka plan veri sınırla” onay işaretini kaldırıyoruz. Alt kısma gelen tarih saat bölümünden ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Bu işlemlerden birisi ile tabletinizin tarih ve saatini değiştirdiğiniz halde tekrar ayarlar bozuluyor ve bu sürekli yaşanıyorsa tableti servise göndermeniz gerekecektir. Teknik servis yazılımınızı güncelleyerek tableti geri gönderecek.

Teknik servise gönderdiğiniz halde yine ayarlarınız bozulursa root atmanız kesin çözüm olacaktır.

Fatih Tabletlerde Yaşanan Sorunlar-1; Tarih Saat Ayarı” hakkında 2 yorum

  1. Bize daha tablet gelmedi gelince ilk iş bunları yapmak olacak. MEB her şeye engel koymuştur. İnternet amacının dışında kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir