Skip to main content

İnternette Arama Teknikleri

             İnternette arama yaparken en çok kullanılan yöntem arama motorlarıdır. Arama motorlarını kullanırken dikkat edeceğimiz bazı teknikler ile istediğimiz bilgiye daha kolay ulaşabiliriz.
               Arama motorlarında aradığınız bilgi, internet sitelerinde kelime kelime taranır ve bulunan siteler karşınıza çıkar. Aramanız iki veya daha fazla kelimeden oluşuyorsa, aramanızı kelime kelime yapar. Örnek verecek olursak “Bilişim Dersim” diye arattırdığınızda karşınıza hem bilişim hem de dersim kelimeleri hakkında bilgiler çıkacaktır. Doğru sonuçlara ulaşmak bizim elimizde.
( ” ” ) Tırnak İşareti İle Aramak
      Arama yaparken aramanızı tırnak işareti içerisinde yazdığınızda daha kesin sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bu şekilde yazdığınızda aramanızı bir bütün olarak değerlendirir ve sadece aradığınız bilgiye ulaşmanızı sağlar.
( – ) İle İstemediğiniz Kelimeleri Çıkarın
  Arama sırasında çıkacak sonuçlar arasında istemediğiniz kelime ile ilgili bilgileri çıkartarak sonuç sayfa sayısını azaltın. Hangi kelimeden önce “-” işareti kullanırsanız o kelimenin bulunduğu sayfalar görüntülenmez.
  Örnek: İstanbul’un tarihî eserleri ile ilgili araştırma yapıyorsunuz, ancak Bizans dönemine ait eserler sizi ilgilendirmiyorsa, arama satırına “İstanbul tarihî eserleri – Bizans” yazmanız yeterli olacaktır.
( ~ ) İle Benzer Kelimeleri Aramak
       Doğru sonuçlara ulaşabilmek için taramaya eş anlamlı kelimeleri de dahil edebiliriz.        Bunun için kelimenin başına ~ işaretini eklemeliyiz. Böylelikle arayacağımız                      kelimenin eş anlamlarını da aramış olacağız. ~Hipertansiyon yazdığımızda, hem
       hipertansiyon hem yüksek tansiyon kelimelerini birlikte arar.

Not: ~ işareti Alt Gr ile birlikte “ü” yada “w” harfine birlikte bastığımızda yazılır.

İnternette Arama Teknikleri” hakkında 2 yorum

  1. Çok sık olarak kullanmasam da çok faydalı bu arama teknikleri. Bende bir tane ekleyeyim Ör: “related:okulvebilisim.com” şeklindeki aramalar da okulvebilisim.com a benzeyen siteleri listeler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir