Skip to main content

İnternette Etkili Arama Yapma Yöntemleri

İnternette arama yaparken şüphesiz arama motorlarını kullanıyoruz. Arama motorlarını kullanırken aradığımız sonuca ulaşmanın etkili yöntemleri var. Şimdi bu yöntemlerden bahsedeceğim;

1- Dosya uzantısına göre aramak

Eğer aradığınız şey bir dosya ise dosya uzantısını kullanarak arama yapabilirsiniz. (dosya uzantısı ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz) Bu yöntemle doğrudan dosyayı açabilirsiniz. Aramanızın sonuna dosya uzantısını ekleyerek aratmalısınız.

2- Belirlediğiniz bir web sitesi içinde aramak

Aramanızı belirlediğiniz bir web sitesi içerisinde yapabilirsiniz. Bu yöntemle sadece belirlediğiniz sitedeki sonuçları görüntülersiniz.

3- Kalıp şeklinde aramalar için tırnak işareti

Aramalarımız isim, atasözü, deyim ve ya hadis gibi kalıp şeklinde ise bütünlüğün bozulmaması gerekmektedir. Bu durumlarda tırnak işareti içinde ararsak sadece aradığımız bilgi ile ilgili sonuçlar çıkar.

4- İstemediğiniz sonuçların çıkmasını engelleyebilirsiniz

Arama yapıyorsunuz fakat çıkan sonuçlarda aramanızla ilgili olmayan sonuçlar çıkıyor, kelimelerin eş anlamlısı gibi. Bu sonuçların görüntülenmesini istemiyorsanız şimdi anlatacağım yöntemi kullanabilirsiniz. Görüntülenmesini istemediğini kelimenin başına eksi (-) işareti koyarak aratmak. Burada dikkat edilecek sonuç eksiden sonra boşluk bırakmamak.

5- Basit kalıplar kullanmak

Aradığınız bilgiye ulaşamıyorsanız pes etmeyin. Daha basit ve az kelime kullanarak aramanızı tekrar yapın. Özellikle soru cümlesi şeklinde arama yapmak yerine daha az kelime kullanarak arama yapmaya çalışın.

Örnek: Kartal’da kedi yemini nereden alabilirim? (yanlış)

Kartal kedi yemi (doğru)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir