Skip to main content

Kişisel Bilgisayar Güvenliği ve Zararlı Yazılımlar

Bilgisayarlar internet kullanımı ile birlikte tehditlere açık hale gelmiştir. Kişisel verilerin çalınması, virüsler, casus yazılımlar, reklam yazılımları, dosya güvenliği gibi konular bilgisayar kullanıcıları için tehdit oluşturmaktadır. Elbette bir tehdit unsuru varsa bunun çözümü de mevcuttur. Bugün bilgisayar güvenliğini nasıl sağlayabiliriz konusunu anlatmaya çalışacağım.

 

Kişisel bilgisayarınızı çevrenizdeki insanlardan korumanın en kolay yolu bilgisayarınıza yada dosyalarınıza şifre koymaktır. Fakat bu yöntem sizi zararlı yazılımlardan koruyamayacaktır.

Zararlı yazılım nedir?
Kötü niyetli bilgisayar kullanıcıları tarafından bilgisayarımıza, tabletinize veya telefonunuza zarar vermek, bilgilerinizi ele geçirmek yada yok etmek amacıyla hazırlanmış yazılımlardır.

Farklı çeşitlerde zararlı yazılımlar vardır;

 • Virüsler
 • Casus yazılımlar
 • Solucanlar
 • Reklam yazılımları
 • Truva atları

Virüsler: sistemimize girerek dosya, program, ve sistemimize (işletim sistemi) zarar vermek amacıyla oluşturulmuş yazılımlardır. Antivirüs programları vasıtasıyla sistemden temizlenebilirler.

Truva atı(Trojan): Gerçek ve faydalı bir program gibi görünsede bilgisayarınızı tehditlere açık hale getirmek için oluşturulmuş bir programdır. Bilgisayarınızı tehditlere açık hale getirerek bilgilerinizi çalabilir, sisteminize zarar verebilir. Trojan temizleme programları ile bilgisayarınızı bu yazılımlardan koruyabilirsiniz.

Solucan(Worm): Bilgisayarınızdaki dosya ve klasörleri kopyalayarak gereksiz dosya ve klasörler oluşturur. Böylelikle sistemi meşgul ederek bilgisayarın yavaşlamasına neden olur. Antivirüs programları vasıtasıyla sistemden temizlenebilirler.

Reklam yazılımları (Adware): Bilgisayarınızı açtığınızda ekranınızda yada oyun oynarken reklamlar çıkıyor ve bu reklamları engelleyemiyorsanız muhtemelen bilgisayarınızda reklam yazılımı mevcuttur. Bu yazılımlar olmadık yerde reklamların görünmesini sağlar.  Adware temizleme programları ile bilgisayarınızı bu yazılımlardan koruyabilirsiniz.

Casus yazılımlar (Spyware): Bilgisayarınıza yüklendiğinde bilgilerinizi başka bir bilgisayara gönderen programlardır.

Zararlı Yazılımlardan Korunma Yolları

 • Bilgisayarınıza güvenlik yazılımı yükleyin. Bu güvenlik yazılımının güncel ve çalışıyor olduğundan emin olun. Yukarıda saydığım her zararlı yazılım için farklı programlar yüklemeniz gerekebilir. Tek bir anti-virüs programı tüm zararlı yazılımları silmez.
 • Bilmediğiniz programları bilgisayarınıza yüklemeyin, çalıştırmayın( dosyanın uzantısına bakarak dosyanın türünü bilebilirsiniz.)
 • Kimden geldiğini bilmediğiniz e-postaları açmayın.
 • Ödül, hediye vs. kazandığınızı belirten reklamlara aldanmayın, tıklamayın.
 • Güvenmediğiniz bir bilgisayara USB bellek, hafıza kartı vs. takmayın.
 • Belirli aralıklarla bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı taratın.
 • Bilmediğiniz, güvenmediğiniz internet sitelerine girmeyin, dosya indirmeyin.

 

Kişisel Bilgisayar Güvenliği ve Zararlı Yazılımlar” hakkında 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir