Skip to main content

Telif Hakkı ve Bilişim Suçu Nedir?

Telif hakkı ve bilişim suçu, internet ve sosyal medya kullanımı çoğaldıkça daha fazla duyar olduğumuz kavramlar haline geldi.

Bu kavramları inceleyelim:

Telif Hakkı (Patent)

Bilgiye ulaşmak kolaylaştı fakat bilgi hırsızlığı da aynı ölçüde arttı. Müzikler, filmler, kitaplar vb. birçok eseri internet üzerinden ücretsiz bir şekilde ulaşabilir olduk. Peki ya bilgisini ve emeğini harcayarak kitap yazmış bir yazarın kitabına herhangi bir ücret ödemeden sahip olmak hırsızlık değil midir. Aynı durum müzik, film, program tasarımcıları için de geçerli.

 

Telif hakkı, kişinin ürettiği ürünün yada düşüncenin kullanım haklarının o kişiye ait olduğunu belirten durumdur.
Örnek ile açıklayalım: bir yazarın yazdığı kitabı satma hakkı sadece yazara aittir başka kimse o kitabı kopyalayarak yada kendi kitabında kullanarak kazanç elde edemez. Bir müzisyenin çıkardığı şarkıyı satma ve kullanma hakkı sadece o müzisyene aittir, izin almadan kimse ticari amaçlı kullanamaz.

Telif hakkı  emeğe saygı demektir, kimsenin emeğini çalınmaması demektir. Korsan kitaplar, korsan film Cd’leri, korsan oyun Cd’leri telif hakkına aykırı bir şekilde satılan suç unsurlarıdır, alan ve satan suç işlemiş olur.

Telif hakkı alınmış bir ürün © şekli ile gösterilir ya da “Copyright” ile ifade edilir.

Bilişim Suçu

 

Bilişim suçu yada siber suç, internet ya da bilgisayar aracılığı ile işlenen suçlardır. Bilgisayar, tablet, telefon POS cihazı kullanılarak işlenen suçlardır. Türk Ceza Kanunu’nda “Bilişim Alanında Suçlar” olarak tanımlanmaktadır. Peki hangi suçlar bilişim suçu olarak değerlendirilir inceleyelim:

 

 

 1. Bilgisayar sistemine zarar verme: bir bilgisayara, internet sitesine ya da banka sistemine izinsiz girilmesi, engellenmesi. Örnekle açıklayalım: bir internet sitesinin hacker(bilgisayar korsanı) tarafından kapatılması. Banka sistemlerinin ele geçirilmesi gibi suçlardır. Bilgisayar sitemine girme zararlı yazılımlar yolu ile de yapılabilir.
 2. Kişisel verilere zarar verme: kişisel verilerinizin izinsiz kopyalanması, silinmesi, ele geçirilmesi gibi suçlardır.
  Örnekle açıklayalım: bilgisayarınızdaki fotoğrafların bilgisayar korsanları tarafından silinmesi, kopyalanması. Sosyal medya hesabınızın ele geçirilmesi, şifrenizin kırılması. E-posta hesabınızın ele geçirilerek sizin adınıza e-postalar gönderilmesi gibi suçlardır.
 3. Banka veya kredi kartlarına yönelik suçlar: kart bilgilerinin ele geçirilerek haksız kazanç sağlama, satın alma gibi işlemlerdir.
  Örnekle açıklayalım: kredi kartı bilgilerinizin alışveriş sırasında ele geçirilmesi ve bilgilerinizin kullanılması.
 4. Hakaret/tehdit/şantaj: internet araçlarını kullanarak bir kişiyi tehdit etmek, şantajda bulunmak ya da hakaret etmek.
  Örnekle açıklayalım: facebook hesabınızı kullanarak arkadaşınıza küfür etmek. 
 5. Yasa dışı bir yayının yayınlanması: yayınlanması yasak olan bir yayının(kitap, dergi, film gibi) internet ortamında gösterilmesi.
  Örnekle açıklayalım: terör örgütü propagandası yapan bir derginin facebook hesabınızda paylaşılması.
 6. Telif hakkı alınmış bir ürünün yayınlanması:
  Örnekle açıklayalım: youtube kanalınızda şarkı, film paylaşmak.

Telif Hakkı ve Bilişim Suçu Nedir?” hakkında 4 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir